Erasmus+ lennutas 09.03 –14.03 Hispaaniasse kuus õpilast 5. -6. klassist koos kahe saatjaga. Projkekti „Painting the World Green“ õpirände reisiseltskonnas olid Stefan Arge, Mattias Pildre, Karl Uus, Kert Virves, Daniel Väli ja Karel Tiirik ning saatjateks sel rännuteel Sirje Ellermaa ja Laidi Lindau.
Meid ootas ees neli põnevat päeva Kataloonias, täpsemalt Sant Martti Saroccas, Vilafrancas ja Barcelonas.
Esmaspäeva hommik algas Kataloonia piirkonnas asuvas Sant Martti Sarocca koolis, kuhu kogunesid sama projekti raamas ka õpilasgrupid Poolast ja Kreekast. Ühine koolipäev algas tutvumismänguga. Seejärel tutvustasid Hispaania õpilased külalistele Kataloonia piirkonna traditsioone, kööki, vaatamisväärsusi ja kuulsaid inimesi. Viimaste hulka kuulus arhitekt Antoni Gaudi, kes on tuntud Barcelonas asuva Sagrada Familia kiriku ja Guelli pargi loojana. Järgnes Gaudi mosaiigikunsti töötuba, kus iga õpilane valmistas endale peegli, mille ääristas mosaiigitehnikas kivikestega. Iga vaba hetk sai täidetud nii jalgpalli kui muude pallimängudega koolihoovis. Need viimased tegevused ühendasid eri rahvusest õpilasi kõige enam. Õhtu lõpuks külastasime Castellers Vilafranca keskust, kus treenivad inimtornide tegijad, ning õpilased said nö algõpetust inimtorni moodustamise tehnikas.
Teisipäeval ootas meid ees väljasõit Barcelonasse, kus tutvusime põhjalikult koos giidiga Guelli pargiga, sõitsime metrooga, kõndisime rahvarohketel tänavatel, vaatasime üle La Rambla lõpus asuva 60 meetri kõrguse Columbuse monumendi. Päeva üllatuseks viidi meid väikesele merereisile Port Vell sadama piirkonnas, mis on rajatud enne 1992. aasta olümpiamänge Barcelonas.
Kolmpäev oli taas kultuurirohke päev Barcelonas. Nägime Sagrada Familia kirikut nii seest kui väljast koos kaasahaarava giidituuriga. Sellele järgnes jalutuskäik linnatänavatel, et näha ära Gaudi majad, mis paistavad silma oma erilise arhitektuuri poolest, ning võtsime aja maha Barcelona katedraali juures, mille ees asuvale väljakule koguneb hulk rahvast mõnusalt aega veetma. Õhtu lõpetuseks tõusime funikulööridega (kõisraudteega) Montjuici mäkke, kus asus kindlus. Hingematvalt kaunid vaated linnulennult Barcelonale jäävad mälestustesse kauaks. Päikeseloojangu ajaks jõudsime Barcelona kunstimuuseumi juurde, mille ette vaateplatvormile koguneb õhtuti rahvas linnapanoraami vaatama ja kõlab kaunis klassiklaine muusika. Barcelonast tagasi Vilafrancasse sõitsime bussiga umbes tund aega, ning nautisime akendest paistvat suurlinna tuledesära.
Neljapäev oli projektipartneritele viimane ühine päev Hispaanias. Hommik algas sportlikult, kus eri riikide õpilastest moodustati segavõistkonnad ja mängiti erinevaid pallimänge. Lõunasöögiks pakuti mereanni paellat, mis on Hispaania rahvusroog. Õhtu lõpetuseks koguneti kooli lähedal mäe otsas asuvasse kindlusesse, kus peeti minikontsert Hispaania, Kreeka, Poola ja Eesti õpilaste poolt esitatud rahvuslike lauludega. Ühislauluna kõlas Michael Jacksoni „Heal the World“. Kõigile projektist osavõtnutele jagati kätte tunnistused ning koos kohalike õpilaste vanematega veedeti mõnusalt aega perede poolt kaasa toodud suupisteid maitsdes.
Reedel alustasime varahommikul koduteed. Seljataha jäi vihmasajus Vilafranca ja Barcelona, mis olid meid kostitanud kevadiselt maheda õhu ja vahelduva päikesepaistega. Lend Barcelona-Helsinki-Tallinn sujus plaanipäraselt ja hilisõhtuks olime kõik oma kodudes.
Õpiränne täitis igal juhul eesmärki, sest eri rahvustest õpilased segunesid omavahel hästi, leiti uusi sõpru ja arendati keeleoskust. Lisaks avardati silmaringi ja ammutati rohkelt teadmisi Hispaania ja Kataloonia kultuurist. Nii mõnelegi õpilasele oli see esimene lennureis kodust nii kaugele ilma vanemateta, kuid kõik meie kuus reisiselli said sellega hästi hakkama. Mõnus muhe nali saatis omavahelist suhtlust ja hoidis head tiimitunnet.
Oleme tänulikud vastuvõtvale Sant Martti Sarocca koolile suurepärase programmi eest ja juba maikuus kohtutakse sama projekti raames Kreekas, Lamias.
Suur pildigaleriilink opens on new page
Laidi Lindau
Õpilaste saatja , sekretär-õppekorraldaja