Meie lood

KETT praktika ülevaade: kõik Kärla kooli õpilased olid kogukonnas ettevõtlikud 13. september KPK


Eelmisel õppeaastal alustas Kärla kool kogukonnaga koostööd, et suunata noori olema kogukonnas omaalgatuslikult ettevõtlikud, nimetasime selle KETT praktikaks. Mida siis tehti ja ja kus abi vaja läks?

Esiteks, oleme äärmiselt õnnelikud ja tänulikud, sest kõik meie kooli õpilased olid sel aastal kogukonnas ettevõtlikud. Kokku sooritas KETT praktika 133 Kärla kooli õpilast. See oli hea näide sellest, kuidas noored saavad oma kogukonda positiivselt mõjutada ja muuta. Kogukonnaga koostöö ja ettevõtlikkus on midagi, mida me koolis soovime väärtustada ja julgustada. Eelmisel õppaastal nägime selle strateegia vilju rohkem kui kunagi varem. Siin on mõned näited sellest, kuidas meie koolilapsed panustasid kogukonda:


1.    Puhtaks ja korda: õpilased osalesid mitmel koristuspäeval, et korrastada oma kodukülaplatse, parke, mänguväljakuid, infotahvleid, lipumaste, teeääri, kalmistut ja tänavaid, aga ka meie enda armsat Kärla kooli, sööklat, rahvamaja ja raamatukogu. Ei piirdutud ainult kooli territooriumiga, vaid mindi kaugemale, et aidata hoida meie ümbruskond puhas ja kaunis. Abiks oldi ka Kogula eakatekodus, Saaremaa hooldekodus, Kuressaare Nelikaare kirikus, Tiirimetsa kogukonnamajas.


2.    Kogukonna sündmuste korraldamine ja kaasaaitamine: õpilased olid aktiivselt seotud kogukonna üritustega. Nad olid abiks Kärla lasteaia õuekohviku üles sättimisel, Kärla noortekas toimuvates tegevustes, kogukonnaüritustel nagu Maal elamise päeval ning Perepäeval ja seal toimuvatel laatadel, mis tõid kokku suure hulga kogukonna liikmeid. 


3.    Kooliprojektid: hoolimata raskest koolipäevast töötasid õpilased peale õppetööd välja projekte, mis aitasid ellu viia noorte omaalgatusi ja seeläbi mitmekesistada noorte üritusi maapiirkonnas, oma kogukonnas. Nii sündis Kevadball. Kooli heaks andsid oma panuse ka IT huvidega õpilased, kes vaheajal käisid abiks kooli arvutite tarkvara uuendamas ja arvutite ekraane puhastamas.


4.    Heategevus: paljud meie Ukraina õpilased aitasid kaasa varjevõrkude punumise aktsioonile, kus hoolimata raskest ja väga tähtsa iseloomuga tööst andsid oma panuse, et oma kodumaad kaitsta ja üks päev sinna ka turvaliselt naasta. 
Lisaks aitasid õpilased Saare Toidupanga ja Saaremaa Lasterikaste Perede Ühenduse tööle kaasa, et abivajajateni jõuaks toidukotid eluks vajaminevate toiduainetega. Niisamuti aidati tühjendada riidekonteinereid Kuressaares ja Orissaares, et riided leiaks tee taaskasutusse ja seeläbi säästa loodust.
Ka loomad said meiepoolse tähelepanu ja abi, sest õpilased aitasid MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodus kiisude pesad korda sättida ja jagasid neile paisid. Hoolt kanti ka hobuste eest erinevates hobustega tegelevates taludes.


5.    Uus mets: üks tegevustest toimus RMK raielangil, puude istikute organiseerimisega. Saame öelda, et oleme KETT praktikaga andud oma panuse, et uued ja noored Saaremaa metsad kasvaksid mühinal.


6.    Autosport: teadagi on Kärlal ja Saaremaal üldse olulise tähtsusega rallisport ja seepärast ei jäänud ka KETT praktika sellest puutumata. Õpilane sai oma unistuse ja kogukonnas ettevõtlikkuse omavahel ühendada ja autopargis oma tööpanusega abiks olla.

 

Kõik need tegevused tõestavad, et koolilapsed on palju rohkem kui lihtsalt õpilased - nad on aktiivsed kogukonnaliikmed, kes soovivad panustada ja teha head. Ettevõtlikkus on oskus, mille puhul ei piisa ainult koolis õppimisest, seda oskust saab arendada päriselus.

Kokkuvõtteks võime öelda, et meie kooliaasta oli täis ettevõtlikkust ja kogukonnas toimetamist. Kõik meie koolilapsed olid inspireerivad eeskujud, kuidas noored saavad olla kogukonna arengus olulised tegijad. Loodame, et nad võtavad selle positiivse mõtteviisi endaga koolist kaasa ja jätkavad ka tulevikus kogukonna toetamist ja edendamist.
Suur tänu kõigile meie koolilastele nende panuse eest kogukonna heaks ja suur tänu kogukonnale, kes noored vastu võtsid ja koostööoskusi õpilastega rakendasid. 

Uuel aastal uue hooga, sest elu läheb edasi ja tööd tahavad tegemist. Edu ja südikust noortele leidmaks ka sel õppeaastal omaalgatuslikult südamelähedasi tegevusi, kus kogukonda aidata või miks mitte ka midagi uut ja omanäolist luua. 

Uus KETT praktika hooaeg on juba alanud. Uuendatud juhend on kodulehel. Praktika tähtaeg on 15. aprill 2024.a. Esimene hea võimalus KETT praktikat teha on juba sel nädalavahetusel Maailmakoristuspäeval või korraldada endale müügilett Külla Külla laadale.

Kaidi Liivas
õppedisainer

 

*KETT praktika juhend: https://www.kpk.edu.ee/et/https%3A//kpk.edu.ee/kett

Eelmisel õppeaastal alustas Kärla kool kogukonnaga koostööd, et suunata noori olema kogukonnas omaalgatuslikult ettevõtlikud, nimetasime selle KETT praktikaks. Mida siis tehti ja ja kus abi vaja läks?

Esiteks, oleme äärmiselt õnnelikud ja tänulikud, sest kõik meie kooli õpilased olid sel aastal kogukonnas ettevõtlikud. Kokku sooritas KETT praktika 133 Kärla kooli õpilast. See oli hea näide sellest, kuidas noored saavad oma kogukonda positiivselt mõjutada ja muuta. Kogukonnaga koostöö ja ettevõtlikkus on midagi, mida me koolis soovime väärtustada ja julgustada. Eelmisel õppaastal nägime selle strateegia vilju rohkem kui kunagi varem. Siin on mõned näited sellest, kuidas meie koolilapsed panustasid kogukonda:


1.    Puhtaks ja korda: õpilased osalesid mitmel koristuspäeval, et korrastada oma kodukülaplatse, parke, mänguväljakuid, infotahvleid, lipumaste, teeääri, kalmistut ja tänavaid, aga ka meie enda armsat Kärla kooli, sööklat, rahvamaja ja raamatukogu. Ei piirdutud ainult kooli territooriumiga, vaid mindi kaugemale, et aidata hoida meie ümbruskond puhas ja kaunis. Abiks oldi ka Kogula eakatekodus, Saaremaa hooldekodus, Kuressaare Nelikaare kirikus, Tiirimetsa kogukonnamajas.


2.    Kogukonna sündmuste korraldamine ja kaasaaitamine: õpilased olid aktiivselt seotud kogukonna üritustega. Nad olid abiks Kärla lasteaia õuekohviku üles sättimisel, Kärla noortekas toimuvates tegevustes, kogukonnaüritustel nagu Maal elamise päeval ning Perepäeval ja seal toimuvatel laatadel, mis tõid kokku suure hulga kogukonna liikmeid. 


3.    Kooliprojektid: hoolimata raskest koolipäevast töötasid õpilased peale õppetööd välja projekte, mis aitasid ellu viia noorte omaalgatusi ja seeläbi mitmekesistada noorte üritusi maapiirkonnas, oma kogukonnas. Nii sündis Kevadball. Kooli heaks andsid oma panuse ka IT huvidega õpilased, kes vaheajal käisid abiks kooli arvutite tarkvara uuendamas ja arvutite ekraane puhastamas.


4.    Heategevus: paljud meie Ukraina õpilased aitasid kaasa varjevõrkude punumise aktsioonile, kus hoolimata raskest ja väga tähtsa iseloomuga tööst andsid oma panuse, et oma kodumaad kaitsta ja üks päev sinna ka turvaliselt naasta. 
Lisaks aitasid õpilased Saare Toidupanga ja Saaremaa Lasterikaste Perede Ühenduse tööle kaasa, et abivajajateni jõuaks toidukotid eluks vajaminevate toiduainetega. Niisamuti aidati tühjendada riidekonteinereid Kuressaares ja Orissaares, et riided leiaks tee taaskasutusse ja seeläbi säästa loodust.
Ka loomad said meiepoolse tähelepanu ja abi, sest õpilased aitasid MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodus kiisude pesad korda sättida ja jagasid neile paisid. Hoolt kanti ka hobuste eest erinevates hobustega tegelevates taludes.


5.    Uus mets: üks tegevustest toimus RMK raielangil, puude istikute organiseerimisega. Saame öelda, et oleme KETT praktikaga andud oma panuse, et uued ja noored Saaremaa metsad kasvaksid mühinal.


6.    Autosport: teadagi on Kärlal ja Saaremaal üldse olulise tähtsusega rallisport ja seepärast ei jäänud ka KETT praktika sellest puutumata. Õpilane sai oma unistuse ja kogukonnas ettevõtlikkuse omavahel ühendada ja autopargis oma tööpanusega abiks olla.

 

Kõik need tegevused tõestavad, et koolilapsed on palju rohkem kui lihtsalt õpilased - nad on aktiivsed kogukonnaliikmed, kes soovivad panustada ja teha head. Ettevõtlikkus on oskus, mille puhul ei piisa ainult koolis õppimisest, seda oskust saab arendada päriselus.

Kokkuvõtteks võime öelda, et meie kooliaasta oli täis ettevõtlikkust ja kogukonnas toimetamist. Kõik meie koolilapsed olid inspireerivad eeskujud, kuidas noored saavad olla kogukonna arengus olulised tegijad. Loodame, et nad võtavad selle positiivse mõtteviisi endaga koolist kaasa ja jätkavad ka tulevikus kogukonna toetamist ja edendamist.
Suur tänu kõigile meie koolilastele nende panuse eest kogukonna heaks ja suur tänu kogukonnale, kes noored vastu võtsid ja koostööoskusi õpilastega rakendasid. 

Uuel aastal uue hooga, sest elu läheb edasi ja tööd tahavad tegemist. Edu ja südikust noortele leidmaks ka sel õppeaastal omaalgatuslikult südamelähedasi tegevusi, kus kogukonda aidata või miks mitte ka midagi uut ja omanäolist luua. 

Uus KETT praktika hooaeg on juba alanud. Uuendatud juhend on kodulehel. Praktika tähtaeg on 15. aprill 2024.a. Esimene hea võimalus KETT praktikat teha on juba sel nädalavahetusel Maailmakoristuspäeval või korraldada endale müügilett Külla Külla laadale.

Kaidi Liivas
õppedisainer

 

*KETT praktika juhend: https://www.kpk.edu.ee/et/https%3A//kpk.edu.ee/kett