Töövarjupäev - nagu aken pärismaailma

Loomise kuupäev 12.03.2019

Esmaspäeval, 4. märtsil oli Kärla kooli 9. klassi õpilastel tegus päev. Meil oli võimalus külastada oma valitud ametikohta töövarjuna. Noored olid varastest hommikutundidest tööpostil ning vaatasid, mida oma-ala meistrid tegid. Oma muljeid jagasid meiega Pilleliis Leemet, Kelly Grahv ja Regor Konts.

Minul oli suurepärane võimalus olla töövarjuks näitlejatele Ülle Kaljustele ning Laine Mägile. Sain kaks väga erinevat kogemust.

Nägin Ülle Kaljuste, Mirtel Pohla, Jaak Printsi, Gert Raudseppa ning Laura Kuke innustavat ja väga intrigeerivat tööd näidendi kallal “ Minu Eesti vanaema”. See oli eriti huvitav ning ärevust pakkuv, sest sellel tükil on Vene lavastaja Julia Aug, seega proov toimus vene keeles.

Laine Mägi töövarjuna nägin telesarja ENSV telgitaguseid ja näitlejate tööd filmimaailmas. Samuti tegi Laine Mägi mulle Draamateatri tuuri, mil sain temaga teatrist ning ta näitlejakogemustest toredalt vestelda.

Nendel päevadel ajasin palju juttu näitlejatega ja jõudsin järeldusele, et näitleja töö ei ole kerge, aga sellel on omad väga erilised võlud. Olen oma töövarjupäeva valikuga ülimalt rahul, sest mind võeti kõigi poolt väga soojalt ning rõõmsalt vastu, ma sain parema ettekujutuse näitleja tööst ning unustamatu kogemuse.

Pilleliis Leemet  9. kl

Oma töövarjupäeva veetsin ma Tallinnas, ettevõttes nimega TransferWise, kus pakutakse rahaülekandeteenust. Firma sündis tänu kahele eestlasele, kelle probleemiks osutus see, et nad pidid nii Eestis kui ka Suurbritannias rahaülekandeid tehes pangale suuri teenustasusid maksma, sest eurod tuli vahetada Inglise naeladeks ja vastupidi. Nüüd on tänu nende loodud TransferWise-le  võimalus inimestel rohkem raha säästa ja klientidel on lihtsam sooritada ülekandeid.

Olles esimene töövari oma vanemale õele, kes on juba 3 aastat sellel alal tegutsenud, sain teada sealsetest mitmetest erinevatest tööülesannetest, kohtusin paljude välismaalastega ning sain isegi lihvida oma inglise keelt suheldes ühe portugallasega. Kui arvutis olemisest on vaja väike puhkus võtta, saab kohapeal valmistada endale lõunat, mängida lauatennist või isegi võtta terrassil päikest pool tundi.

Selline lahe kogemus! Sealsed inimesed jäävad mulle meelde kogu eluks ja soovitan järgmistel klassidel valida hoolega, kus veeta oma töövarjupäev. Äkki saavad samasuguse kogemuse osaliseks.

Kelly Grahv, 9. kl

Mina käisin Tallinna Merekoolis. Nägin sealset tipptasemel tehnikat, nagu ehtsaid õppesimulaatoreid ning sõjalaevastikku, millel saab omakorda omandada tüürimehe või laevamehhaaniku eriala. Õppimisega kaasneb ka pidev füüsiline trenn ja erinevad väljaõpped, et olla valmis igasugusteks olukordadeks. Koolil on oma ühikas, mis on mõeldud kaugetele tulijatele. Suureks eeliseks oli see, et kõikidele makstakse kinni bussi-ja lennupiletid Tallinnast koju ning koolivorm on seal tasuta. Mulle meeldis see kool väga ja oma onu suurel eeskujul kavatsen isegi sinna õppima minna.

Regor Konts, 9. kl

Klassiruumi nelja seina vahel ei saa õpilased tõeliselt kogeda, mis töömaailmas toimub. Töövarjupäev annab selleks hea võimaluse, just nagu akna pärismaailma. Kuigi noored olid pikast tööpäevast väsinud, said nad siiski palju uusi kogemusi, teadmisi ja elamusi.

 

Kelly Grahv, Regor Konts ja Pilleliis Leemet 9. klassist

Teksti aitasid toimetada Annika Suurna ja Karis Kivi 9. klassist

Viimati muudetud 12.03.2019.